MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
2021'de ÖTV indirimi olacak mı?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

2021'de ÖTV indirimi olacak mı?

Açılımı özel Tüketim Vergisi olan ÖTV oldukça yüksek bir oranda olmasına rağmen 2021 yılının mart ayında ÖTV oranlarının düşeceği konusunda beklentiler bulunmaktadır. ÖTV tüm mal ve hizmetler üzerinde bulunan bir veri türü değildir. Sadece belirli mal ve hizmetlerde bulunan ÖTV değeri 3 grup mal ve hizmetlerde bulunur. Bu üç grup alışkanlık veren mallar, lüks tüketim konusu mallar, sürümü yüksek olan mallardır. Beklenen ÖTV indiriminin lüks tüketim konusu mallar arasında yer alan araçlarda uygulanması beklenmektedir. Beklenen ÖTV oranı düşüşü ile birlikte %50 oranda iptal yaşayan sıfır araç piyasasının da canlanması beklenir. İthal otomobil satışını azaltmak amacıyla ve cari açığı en aza indirmek için özel tüketim vergisinde (ÖTV) tekrar artış yaşanır.

Araç ÖTV İndirim Oranları Nasıldır?

ÖTV oranları farklı araç tiplerine göre değişiklik gösterir. 1600 cm3 silindir hacmine kadar olan araçlar için matrahı 85.000tl’ye kadar olan araçlarda %45 ÖTV, 1600-2000 cm3 arası silindir hacmine sahip araçlar için ise matrahı 85.000 TL ile 130.000 TL arasında araçlarda %50 ÖTV, 1600-2000 cm3 silindir hacmine sahip araçlarda ise matrahı 130.000tl üzeri olanlarda %80 ÖTV uygulanır. Aynı zamanda 1600-2000 cm3 arası silindir hacmine sahip olan ve matrahı 170.000 TL’ye kadar araçlar için ise %130 ÖTV, matrahı 170.000 TL üzeri olan araçlarda ise %150 ÖTV uygulanırken 2000 cm3 üstü silindire sahip ve matrah sınırı olmayan araçlar için ise %220 ÖTV uygulanır. Bu hesaplar göz önüne alındığında KDV ile birlikte en üst modele sahip araçlar için vergi %277’e yükselir.

ÖTV İndirimi Nedir?

ÖTV açılımı; özel tüketim vergisidir. Belirli bir mal veya ürün için maktu veya oransal olarak belirlenen ve mal veya ürün sahibinden alınan harcama vergisidir. İlk olarak 2002 yılında Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle birlikte gündeme gelmiştir. Avrupa Birliği’nde 4760 sayılı kanun ile kabul edilen özel tüketim vergisinin uygulanma amacı; gelir elde etmenin yanında aynı zamanda sosyal fayda sağlamaktır.

ÖTV Hangi Ürünlere Uygulanır?

Özel tüketim vergisinin uygulandığı belirli ürünler vardır. Bu ürünler arasında mücevher, kürk, araba, alkol, sigara, benzin gibi mal ve ürünler yer alır. ÖTV, KDV’den farklı olarak mal ya da ürünün el değiştirmesinden kaynaklı olarak ortaya çıkmaz. Malın ithal edilmesi ve üretilen ürünün ilk alıcısına satılması sırasında ortaya çıkar. 1950’li yıllarda başlayan ve uzun yıllar boyunca İstihsal Vergisi olarak adlandırılan bir vergidir. Kanunlarda yer alan ürünlerin yanında 4 farklı tarife vardır. Bu tarifelerde yer alan ürünlere de ÖTV uygulanır. 1 sayılı tarifede akaryakıt ve yağ türevleri vergiler yer alır, 2 sayılı tarifede taşıtlar, 3 sayılı tarifede tütün ve alkol türevleri ve 4 sayılı tarifede beyaz ve kahverengi eşya türevleri yer alır. Özel tüketim vergilerine zaman içerisinde uygulanan çeşitli indirimler vardır. ÖTV’ye uygulanan belirli oranlardaki indirimler ÖTV indirimi olarak adlandırılır.

ÖTV İndirimi Kimlere Uygulanır?

ÖTV indirimi belirlenen oranlarda ve özelliklerdeki ürün ve mallara uygulanır. Çoğunlukla araç satışlarında gündeme gelen ÖTV indiriminin kendi içerisinde farklılaştığı noktalar vardır. Öncelikli olarak engelli bireyler için özel olarak düşünülmüş bir indirim olan engelli ÖTV indirimi bulunur. Araç alımında engelli bireylere bir avantaj sağlamak adına ödenen ÖTV tutarına farklı oranlarda indirim yapılır. Engelli ÖTV indiriminden yararlanmak için ise yaklaşık %90 oranında engelli bulunması gereken bireylerin 200 bin TL’nin altında araç almaları gerekir. Aynı zamanda aracı -satın aldığınız yıldan itibaren- 5 yılın sonunda tekrar satabilirsiniz. Engelli bireyler için ÖTV  indirimi 1., 2. ve 3. dereceden engel olarak üç ana kriterde toplanır. Hangi dereceden indirime tabi tutulduğunuzu ve indirim oranını öğrenmek için Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı’nın internet sitesinde T.C. Kimlik no’nuz ile sorgulama yapabilirsiniz. Otomobil ÖTV indirimi oranları otomobillerin silindir hacimlerine ve matrahlarına göre farklılık gösterir. Bu nedenle araç satın almadan önce satın almak istediğiniz aracın özelliklerini inceleyerek araba ÖTV indiriminden ne oranda yararlanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Hurda araç, ticari araç, taksi ve 0 araçlarda ÖTV indirimi birbirinden farklıdır. Araç türlerine göre farklılaşan ÖTV indirimlerinin yanı sıra beyaz eşya ÖTV indirimi gibi farklı ürün gruplarını kapsayan ÖTV indirimleri de uygulanır.

ÖTV İndirimi Sorgulama Nereden Yapılır?

Yeni ötv indirimi düzenlemesi ile araç silindir hacmine bağlı olarak farklı oranlarda ötv indirimi uygulanır. Hurdaya çıkardığınız araçlar için kullanabileceğiniz hurda araç ötv indirimi ayrıdır.. Hurda araç ötv indiriminden yararlanmak için herhangi bir motor gücü sınırlaması yoktur. ÖTV kanunu 7. maddesine göre şehir içi taşımacılık faaliyeti gösteren taksi gibi araçlar için de özel taksi ötv indirimi vardır. Gerekli koşullar yerine getirildiği takdirde şehir içi taşımacılık faaliyeti gösteren taksiler için ötv indirimi sağlanabilir. Tıpkı şehir içi taşımacılık faaliyeti gösteren araçlarda olduğu gibi ÖTV kanunu 7. maddesi doğrultusunda ticari amaçlı kullanım sağlanan ticari araçlarda ötv indiriminden yararlanabilir. ÖTV indirimi hesaplama için açıklanan oranlar baz alınmalıdır. Araçların silindir hacmi ve vergisiz satış tutarı baz alınarak belirlenen ÖTV oranı ve indirim oranı hesaplanır. ÖTV indirimi sorgulama işlemini ise Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı’nın resmi web sitesinden kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI