13 Şubat 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

2018 Trafik Sigortası Fiyatları

2018 trafik sigortasına ocak ayında bir defalığına %5 oranında zam yapılıyor. Bu bilgi doğrultusunda ilk kez trafik sigortası yapılan otomobiller için kullanıcılar 1007 lira prim ödüyor.

Trafik Sigortasında Beklenen Fiyat Artışı Gerçekleşiyor

Araç sahipleri 2018 yılında trafik sigortasında artış olup olmayacağını merak ediyordu. 2017 Nisan ayında devletin trafik sigortalarına müdahale etmesi ve tavan fiyat uygulaması getirmesi fiyatların %30 oranında ucuzlamasına yol açtı. Hatta bazı araç gruplarında indirim oranları %40’lara çıktı. Bu durum sigorta şirketlerinde zarar etme korkusu yarattı. Sigorta şirketlerinin bu endişelerini ve tüketicilerin merakını gidermeye yönelik açıklama Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından geldi. 2017 Kasım ayında trafik sigortalarının primleri %28 oranında düştü. Sigorta şirketleri, sigorta primlerinin düşmesi nedeniyle yaklaşık 240 milyon liralık zarara uğradı. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi sigorta şirketlerinin bu yıl da zarar görmelerini ve şirket sermayelerinin erimesini önlemek amacıyla 2018 Ocak ayında bir kereliğine mahsus olmak üzere azami prim tutarlarında %5’lik bir artış uygulanıyor.

Sigorta Primlerindeki Artışın Enflasyona Göre Ayarlanması

2017 Nisan ayında uygulanmaya başlanan tavan fiyat ile 4. Basamak yani trafik sigortasına giriş kademesindeki azami primler; otobüslerde 5 bin 7, minibüslerde bin 418, taksilerde 2 bin 89, kamyonlarda 2 bin 258 ve otomobillerde 807 lira olarak açıklanmıştı. Trafik sigorta primlerindeki hasarlılık indirimi ve hasar artırımı primleri açıklanan bu fiyatlara göre planlanıyordu. Sigorta şirketlerine hazine tarafından mayıs- ağustos dönemi için her ay %1, eylül- aralık dönemi için ise her ay %1.5 oranında sigorta priminde arttırma hakkı tanıdı. Sigorta şirketleri 8 ay süresince trafik primlerini %10 arttırdı, ancak bu oran Kasım 2017’de açıklanan %13 enflasyon oranının altında kaldı. Ocak 2018 ‘de yapılan %5’lik yıllık zam ile trafik sigortası fiyatları enflasyona göre ayarlandı. Bu ayarlama ile birlikte 2018 Ocak ayında ilk kez trafik sigortası yaptırılan otomobiller için 1007 lira, aynı şekilde motosikletler için 4107, taksiler için 2606, otobüsler için ise 6247 lira prim ödeniyor. Hazine tarafından gerçekleştirilen azami sigorta pirim ödemelerindeki %1.5’lik aylık artış oranı 2018 yılında da devam ediyor.

Hasar Geçmişine Göre Ödenecek Primler

İllere ve araç modeline göre ödenecek hasar primleri farklılık gösteriyor. Hazine tarafından Nisan 2017’de gerçekleştirilen tavan fiyat uygulaması sürücülerin hasar geçmişlerine göre planlandı. Hasarsızlık kademesi olarak 7 basamaktan meydana gelen sisteme göre tavan fiyatlar belirleniyor. Örneğin 4. kademe ilk kez trafiğe çıkanların kademesi olarak prim indirimi ve prim artırımı içermiyor. Diğer bir deyişle uygulanan prim fiyatları dördüncü kademeye göre belirleniyor. Hasarsız geçen her yıl aracın bir kademe ilerlemesini sağlıyor. Her kademe ilerleyişinde sigorta primleri fiyatı düşüyor. 5. kademedeki sürücü  % 15.6, 6. kademedeki %30.7 ve 7. kademedeki %45 oranında indirime sahip oluyor. Maddi hasara sahip olan sürücünün kademesi 1, ölüm ve yaralanma ile sonuçlanan hasarlarda sürücünün kademesi 2 basamak düşürülüyor. 3. kademeye düşen sürücünün sigorta prim ödemesi %50, 2. kademedeki sürücünün ödemesi %100 ve üçüncü kademedeki sürücünün prim ödemesi %150 oranında arttırılıyor.

İLGİLİ BLOG YAZILARI